Docenthandleiding DLWO

Wat staat er in Cursusinformatie?

Aangepast op

Informatie die relevant is om bij de hand te hebben bij het bestuderen van een cursus staat bij de OU op een vaste plek bij elke cursus onder het tabblad Cursusinformatie. De pagina's bevatten korte, duidelijke en volledige informatie.

Het is voor studenten heel prettig om niet naar deze informatie te hoeven zoeken, maar dat dit bij elke cursus op een vergelijkbare manier is ingevuld.

Dit artikel beschrijft welke informatie op welke pagina hoort.

De redactie van de faculteit kan helpen bij het uitwerken van de teksten.

Om zelf teksten aan te passen zie Hoe pas ik Cursusinformatie aan?

1. Inhoud

Deze tekst is bedoeld om in een oogopslag een indruk te krijgen van waar de cursus over gaat. Hou het beknopt en geef op deze pagina in één alinea aan waar de cursus over gaat, welke onderwerpen en thema’s aan bod komen. Te uitgebreid en gedetailleerd schiet het doel voorbij.

Geef aan of en welke voorkennis nodig is en geef aan wat de plaats van de cursus in de opleiding of het curriculum is.

Voorbeeld Inhoud

2. Leerdoelen

Benoem op deze pagina de algemene leerdoelen van de cursus zoals opgenomen in het tentamenprofiel.  Deze leerdoelen op cursusniveau worden ook vermeld in de introductie van de cursus en nader gespecificeerd op niveau van thema, blok, week, taak etc.

Voorbeeld Leerdoelen

3. Tentamen

Omschrijf op deze pagina de tentamenvorm. En een overzichtelijk en volledig overzicht van tentameneisen. Voorkom dat hier veel tekst op één pagina vermeld wordt. Voeg dan liever een link toe naar een document met de betreffende informatie. 

  • Geef aan of een tentamen uit meerdere delen bestaat en hoe het eindcijfer wordt bepaald.  
  • Geef volledige informatie over wat de student moet doen om te slagen.
  • Voeg zo mogelijk een beoordelingsformulier of een rubric toe als hyperlink. 
  • Geef aan hoe een student zich moet voorbereiden en aanmelden voor een tentamen. 

Voorbeeld Tentamen

4. Gedragscode

Plaats op deze pagina een (standaard) tekst over gedragscode en wetenschappelijke integriteit. Hiermee geef je aan hoe we verwachten dat studenten in een wetenschappelijke opleiding handelen.

Onderwerpen die aan bod kunnen komen zijn wetenschappelijke integriteit, ethiek, fraude, plagiaat, regels rondom samenwerken aan een product, etc.

Maak duidelijk wat wel en wat niet is toegestaan.

Voorbeeld Gedragcode

5. Bronnen

Hier komt het complete overzicht van alle (verplichte) cursusbronnen die bij de cursus en tot de tentamenstof horen, zodat studenten weten dat ze geen onderdelen missen bij het voorbereiden op het tentamen. Het kunnen boeken, artikelen, relevante websites, video's etc. zijn.

Studenten vinden het heel fijn als alle (verplichte) bronnen aanklikbaar op één plek staan en deze pagina Bronnen is daar de aangewezen plek voor.

Het spreekt vanzelf dat je de bronnen ook aanbiedt op de plek waar studenten ze in de leeromgeving nodig hebben.

Een paar aandachtspunten:

  • Bronnen worden correct volgens de geldende richtlijnen genoteerd. 
  • Eventueel kunnen bronnen gecategoriseerd worden naar taak/blok/thema/week.
  • Eventueel kunnen ook alle niet verplichte of facultatieve bronnen genoemd worden.
  • Maak een duidelijk onderscheid tussen verplichte en facultatieve bronnen.
6. Begeleiding

Plaats hier minimaal de naam van de docent waar de student het meest mee te maken heeft, bij voorkeur met een foto. Zet er ook de namen van de eerste en tweede examinator, docenten of tutoren bij die bij deze cursus betrokken zijn.

Beschrijf hoe de begeleiding in deze cursus vorm krijgt. En benoem of er feedbackmomenten zijn (groepsgewijs of individueel) en of er virtuele klassen, vragenuurtjes, bijeenkomsten, etc. zijn. 

  • De introductie-video hoort niet hier op deze plek, maar in de Cursusintroductie.
  • De data van de begeleidingsbijeenkomsten neem je ook op bij Rooster.
  • Je geeft hier niet aan hoe studenten contact kunnen opnemen met docenten en tutoren. Dat doe je bij Contact.

Voorbeeld Begeleiding

7. Toegankelijkheid

Deze pagina bevat een standaard tekst over inclusief onderwijs aan de Open Universiteit en een verwijzing naar Drempelsweg voor studenten die ondersteuning nodig hebben.

Heb je als docent in je cursus al bepaalde maatregelen getroffen om de cursus toegankelijker te maken, dan kun je dat hier toevoegen.

Voorbeeld Toegankelijkheid

8. Contact

De informatie op deze pagina helpt student te bepalen bij wie ze terecht kunnen met welke vragen en hoe ze contact kunnen leggen.

Enkele tips

  • Bij vragen over de inhoud kun je er voor kiezen om studenten te leren om eerst de vraag in het discussieforum te stellen aan medestudenten en dan pas aan de docent of begeleider.
  • Overweeg om online vragenuurtjes  in te plannen voor inhoudelijke vragen.
  • Geef aan bij welk soort vragen ze tercht kunnen bij een studieadviseur.
  • Om studenten te helpen bij het in contact komen met medestudenten kan je bijvoorbeeld een discussieonderwerp ‘Samen studeren’ inrichten.
  • Bij vragen over technische storingen, inschrijving en veel andere vragen kun je studenten verwijzen naar  https://www.ou.nl/direct-contact.

Het heeft de voorkeur om binnen de leeromgeving te communiceren en niet daarbuiten.

Voorbeeld Contact

9. Rooster

Geef op deze pagina informatie over wat de student van week tot week moet doen om op schema te blijven en de cursus binnen een bepaalde tijd af te kunnen ronden. 

Door het aanreiken van een rooster stimuleer je studenten om (ook in een variabele cursus) op schema te blijven en geef je ze houvast om doelgericht hun studeertijd te gebruiken. Zo weten studenten precies wat er van hun verwacht wordt.

Rooster is een generieke term: onder rooster kun je ook een planningshulp en studeerwijzer plaatsen. Voeg het rooster als een tabel toe in de lopende tekst of als bijlage in bijvoorbeeld Word of PDF. 

Stimuleer de student en geef houvast. Een rooster is niet alleen van belang bij een vaste cursus maar zeker ook bij een variabele cursus.  

Geef aan als er bijvoorbeeld (online) begeleidings bijeenkomsten gepland zijn waar een student rekening mee kan houden.

Voorbeeld Rooster

Vorige Handleiding Hoe maak ik een cursusontwerp?
Volgende Handleiding Wat plaats ik in de Cursusintroductie?